На сьогодні СВКП «Київводфонд» здійснює роботи з експлуатації 8 столичних фонтанів, а саме: на Майдані Незалежності: “Великий” та комплекс 6 водограїв “Малі” (парна сторона вулиці Хрещатик), фонтани “Водяна куля”, “Каскадний” і “Засновники Києва” (непарна сторона вулиці Хрещатик); а також фонтан “Хрещатик” на вул. Хрещатик, 25, фонтан на вул. Великій Васильківській, 119/121 та унікального комплексу із 12 гейзерних фонтанів в акваторії Русанівського каналу.
Реконструкція фонтанів за останні роки
Фонтан “Хрещатик” та “Каскадний” по вул. Великій Васильківській, 119/121 реконструювали 2016 році.
Навесні фонтан «Хрещатик» був реконструйований, і, як і фонтани на парній стороні вулиці Хрещатик, став світломузичним. Історія цього фонтану почалася ще в 1979 році. Це був фонтан відкритого типу, який увечері і вночі підсвічували. Після 32 років безперебійної роботи фонтан закрили на реконструкцію, і вже оновлений він продовжує не тільки прикрашати головну вулицю нашої країни, але і є одним із символів Києва. У травні 2016 року
також завершили реконструкцію каскадного фонтану по вулиці Великій Васильківській, 119 в сквері біля Київського меморіального будинку-музею Марії Заньковецької. Відтепер оновлений фонтан теж світломузичний, оснащений сучасними технологіями автоматичного управління. Він, по істині, оживив сквер, і кожен вечір радує жителів столиці своїми різнобарвними співами.
В літку 2017 року проведено капітальний ремонт фонтану “Водяна куля” (непарна сторона вул. Хрещатик) та реконструкція водограїв “Великий” та комплекс з 6 фонтанів «Малі» (парна сторона вул. Хрещатик). Запуск відбувся 1 травня 2017 року. Після проведення реконструкції фонтанів «Великий» та «Малі», водограї стали світломузичними, оснащенними сучасними технологіями автоматичного управління.
Унікальний комплекс Русанівських фонтанів
Окремо хотілося б розповісти про унікальний комплекс Русанівських фонтанів. Вони були зведені у 70-х роках. Величні водограї на воді у південній частині Русанівського каналу були окрасою нового житлового масиву. Традиційно у травні на День Києва їх вмикали, працювали фонтани близько шести місяців на рік, у вечірній час підсвічувались.
В 2012 році групою підводно-технічних робіт було проведено демонтаж на зиму обладнання фонтанів у Русанівській протоці. На весні запустити їх вдалося з труднощами: з десяти працювало лише шість; струмінь води, який за проектом повинен бити вгору на висоту до 30 м, ледь сягав двох метрів. Насосне обладнання фонтанів, які розпочали свою роботу ще 22 роки тому, цілком замортизоване і не підлягає ремонту. Запуск фонтанів з 2013 року став не можливим за умов необхідного фінансування робіт з їх реконструкції та повної заміни насосного обладнання. В 2016 році було розроблено Проект трьох черг на будівництво фонтанів в акваторії Русанівського каналу, кожна з яких включає в себе по 4 фонтани. Згідно вставленому графіку, було збудовано та запущено дві черги, а саме 8 світломузичних фонтанів. Влітку 2017 року відбулась реконструкція третьої черги, та запущено ще 4 водограї.
7 липня 2017 року неба торкнулись усі 12 різнобарвних водограїв!
Підготовка фонтанів до зими та включення їх навесні
Щороку у кінці жовтня центральні столичні фонтани та фонтани Русанівської протоки, якими опікується СВКП «Київводфонд», припиняють свою роботу до весни – їх обладнання співробітники відділу роботи фонтанів демонтують і готують до зими: спускають воду, знімають насоси та форсунки, чистять і миють резервуари, убезпечують ринги від потрапляння бруду та пошкодження. Фонтани (чаші, форсунки, резервуари та інші деталі) очищуються вручну за допомогою дезінфікуючих миючих засобів та щіток. Додаткової хімічної, біологічної, очистки, тощо вода у фонтанах не проходить.
Закликаємо бережно ставитися до фонтанів, адже Водограї Києва – це візитівка та одна з головних прикрас столиці!
* в період воєнного стану фонтани не працюють.